You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Windows bilgisayar tarih ileri gidiyor sorunu

Windows bilgisayar tarih ileri gidiyor sorunu

TeknoDiot <3
Windows bilgisayar tarih ileri gidiyor sorunu
Eğer Windows işletim sistemi çalışan bilgisayarınızın tarihi kendiliğinden ileri gidiyorsa, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Zaman ve Tarih Ayarlarını Kontrol Edin: Bilgisayarınızın tarih ve saat ayarlarını kontrol edin. Saat, dakika, saniye, gün, ay ve yıl ayarlarının doğru olduğundan emin olun. Saatin otomatik olarak ayarlanmasını sağlamak için "Otomatik saat ayarı" seçeneğini etkinleştirebilirsiniz.

2. Zaman Dilimi Ayarını Kontrol Edin: Bilgisayarınızın zaman dilimi ayarının doğru olduğunu kontrol edin. Yanlış zaman dilimi ayarı, tarihin yanlış görünmesine neden olabilir.

3. BIOS Ayarlarını Kontrol Edin: Bilgisayarınızın BIOS (Basic Input/Output System) ayarlarını kontrol edin. BIOS, bilgisayarınızın donanımını yöneten bir yazılımdır ve zaman ayarlarına da erişim sağlar. BIOS ayarlarında tarih ve saat ayarlarının doğru olduğundan emin olun.

4. Windows Güncellemelerini Kontrol Edin: Windows işletim sistemi için güncellemeleri kontrol edin. Güncellemeler, zaman ve tarih gibi sistem ayarlarını düzelten yamalar içerebilir. Windows güncellemelerini kontrol etmek için Ayarlar uygulamasını veya Windows Update uygulamasını kullanabilirsiniz.

5. CMOS Pilini Değiştirin: CMOS (Complementary Metal-Oxide-Semiconductor) pil, bilgisayarınızın zaman ve tarih ayarlarını depolar. Eğer CMOS pilinin gücü azalmışsa veya tamamen bitmişse, tarih ve saat ayarları da hatalı olabilir. CMOS pili değiştirmek için bilgisayarınızın anakartına erişmeniz gerekebilir, bu nedenle dikkatli ve dikkatlice yapılmalıdır.

Eğer yukarıdaki adımları uygulamanıza rağmen bilgisayarınızın tarih hala ileri gidiyorsa, daha karmaşık bir sorun olabilir ve uzman yardımı gerekebilir. Bilgisayarınızı bir teknik destek uzmanına veya bilgisayar tamir merkezine götürerek daha fazla yardım alabilirsiniz.
Son Düzenleme: 25-02-2024, 01:48 PM, Düzenleyen: SpeedTroller.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren TeknoDiot Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.