You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Windows 10 hata kodu 0xc00000f (Çözümü)

TeknoDiot <3
Hata kodu 0xc00000f, Windows 10 işletim sistemi açılırken veya güncellenirken bir hata yaşandığında ortaya çıkan bir hata kodudur. Bu hata genellikle önyükleme (boot) sürecindeki bir sorundan kaynaklanır. 0xc00000f hatası çözümü için aşağıdaki çözüm yöntemlerinden birini deneyebilirsiniz:

1. Başlangıç Onarımı: Windows 10 işletim sistemini başlatma esnasında otomatik olarak başlangıç onarımı yapma seçeneğini kullanabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınızı açarken F8 veya Shift + F8 tuşlarına basarak Gelişmiş Başlangıç Seçenekleri'ne erişebilir ve Başlangıç Onarımı seçeneğini seçebilirsiniz. Bu, sistem dosyalarını onararak hata kodunu çözebilir.

2. Sistem Kurtarma: Windows 10 işletim sistemini bir kurtarma sürümünden başlatarak hata kodunu çözebilirsiniz. Windows 10 kurulum medyasını veya kurtarma sürümünü kullanarak sistem kurtarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

3. Başlangıç Ayarlarını Değiştirme: Bilgisayarınızı başlatırken BIOS veya UEFI ayarlarında değişiklik yaparak hata kodunu çözebilirsiniz. Özellikle önyükleme ayarlarını kontrol ederek, doğru önyükleme cihazını seçtiğinizden emin olun.

4. Sistem Dosyalarını Onarma: Bozulmuş sistem dosyaları hata koduna neden olabilir. Sistem dosyalarını onarmak için Komut İstemi'ni yönetici olarak çalıştırarak "sfc /scannow" komutunu çalıştırabilirsiniz. Bu komut, sistem dosyalarını tarar ve onarır.

5. Önyükleme Kaydını Onarma: Önyükleme kaydındaki hatalar da 0xc00000f hatasına neden olabilir. Önyükleme kaydını onarmak için Komut İstemi'ni yönetici olarak çalıştırarak "bootrec /fixboot", "bootrec /fixmbr" ve "bootrec /rebuildbcd" komutlarını sırasıyla çalıştırabilirsiniz.

Eğer yukarıdaki çözüm yöntemleri işe yaramazsa, profesyonel yardım almanız gerekebilir. Bilgisayarınızda önemli verileriniz varsa, veri yedekleme işlemini gerçekleştirmeniz önemlidir. Ardından, Microsoft Destek veya bir bilgisayar teknik servisine başvurabilirsiniz.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren TeknoDiot Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.